Jalostustoimikunta tiedottaa!

Jalostustoimikunta on ollut ahkerana alkuvuonna ja käynyt läpi yhdistyksen jalostussuositukset. Suuria muutoksia ei suosituksiin tullut, joitain lisäyksiä ja poistoja lukuunottamatta. Yhdistyksen hallitus hyväksyi uudet jalostussuositukset yksimielisesti kokouksessaan 25.2.2017. Uudet suositukset astuivat voimaan 1.3.2017.

Uudet suositukset löytyvät osoitteesta http://pihakoirat.net/jalostussuositukset

Suosituksiin lisättiin kohta jalostukseen käytettävän koiran tutkituttamisesta PLL:n (primääri linssiluksaatio) varalta; jalostukseen käytettävän koiran tulisi olla DNA-tutkittu tai terveeksi todettu vanhempiensa testin perusteella.

Myös näyttelytulosvaatimuksia muutettiin niin että aikaisempi vaatimus kahdesta hyväksytystä vähintään H-palkinnosta muutettiin niin että koiralla tulisi olla kaksi hyväksyttyä tulosta, joista toisen tulisi olla EH.

Muut suositukset-kohdasta poistettiin kohta napatyrään ja häntämutkaan liittyen.

Kasvattajan vastuu-osioon lisättiin maininta siitä että kasvattajan tulisi olla myös Suomen Tanskalais-ruotsalaiset pihakoirat ry:n jäsen, Kennelliiton jäsenyyden lisäksi.

Terveisin,

Jalostustoimikunta